Learn Slovenian online with simple texts in Slovene and English.
Še en teden počitnic
Another week of vacation
Written by Romana Dobnikar Šeruga, translated by JL Flanner & G Translate
Vlada Janeza Janše je ukrepe za preprečevanje širitve novega koronavirusa podaljšala za teden dni.
The government of Janez Janša has extended the measures to prevent the spread of the new coronavirus for a week.
Vladni govorec Jelko Kacin je za Televizijo Slovenija že potrdil, da bodo osnovnošolci imeli še en teden počitnic, srednješolci pa se bodo prihodnji teden šolali na daljavo.
Government spokesman Jelko Kacin has already confirmed for Televizija Slovenija that primary school students will have another week off, while secondary school students will study at a distance next week.
Po Evropi so ukrepi ponekod še strožji kot v Sloveniji. A v večini držav so se odločili, da šole ostanejo odprte.
In Europe, some places have measures that are even stricter than in Slovenia. But in most countries, they have decided to keep schools open.
Le na Češkem so šole zaprli 14. oktobra, predvidoma do 3. novembra.
Only in the Czech Republic were schools closed on October 14, probably until November 3.
V Nemčiji, Franciji, na Nizozemskem, v Veliki Britaniji in na Irskem ostajajo vrtci in šole odprti.
In Germany, France, the Netherlands, the United Kingdom and Ireland, kindergartens and schools remain open.
Tudi v Avstriji so šole še vedno odprte. V soboto bo vlada predvidoma odločala o tem, ali se bodo začeli šolati na daljavo srednješolci.
In Austria, schools are also still open. On Saturday, the government is expected to decide whether high school students will start distance learning.
Na Hrvaškem je minister za izobraževanje Radovan Fuchs poudaril, da šole niso žarišča okužb in da zato ni potrebe po šolanju na daljavo. Meni, da je varneje, da so otroci v šoli: »Če otroke pošljemo domov, tam ne bodo v samoizolaciji.«
In Croatia, Education Minister Radovan Fuchs emphasized that schools are not hotbeds of infections and that there is therefore no need for distance learning. He believes it is safer for children to be in school: "If we send children home, they will not be in isolation there."
Unicef, Unesco in Svetovna banka pozivajo države, naj šole tudi v času pandemije ostanejo odprte. Opozarjajo na škodo, ki jo je zapiranje izobraževalnih ustanov po svetu povzročilo zlasti v revnih državah.
UNICEF, UNESCO and the World Bank are urging countries to keep schools open even during a pandemic. They draw attention to the damage caused by the closure of educational institutions around the world, especially in poor countries.
Otroci v revnih državah so bili od začetka pandemije prikrajšani za skoraj štiri mesece šolanja, učenci v bogatejših državah, ki so se učili na daljavo, pa so izgubili šest tednov, so organizacije opozorile v poročilu, v katerem so analizirali razmere v 150 državah.
Children in poor countries have been deprived of nearly four months of schooling since the start of the pandemic, and students in richer countries who have studied at a distance have lost six weeks, the organizations warned in a report analysing the situation in 150 countries.
Ključno je ponovno odprtje šol in zagotavljanje prepotrebnih ur pouka, da bi nadomestili zamujeno, pravi vodja izobraževanja pri Unicefu Robert Jenkins.
The key is to reopen schools and provide much-needed lessons to make up for lost time, says UNICEF Education Manager Robert Jenkins.
»Ni nam treba iti daleč, da bi videli, kakšno opustošenje je pandemija povzročila pri izobraževanju otrok po vsem svetu.« V državah z nizkimi in srednjimi dohodki je to še večje, saj je dostop do učenja na daljavo omejen.
“We don’t have to go far to see what devastation the pandemic has caused in the education of children around the world.” In low- and middle-income countries this is even greater, as access to distance learning is limited.
Read more stories and improve your Slovene at Časoris, while all our dual texts can be found here.